Committees

Organiser
logo ceorl

 

ferhan oz
PRESIDENT of the 4th CONGRESS
of the EUROPEAN ORL-HNS

Ferhan Öz

manuel bernal sprekelsen
PRESIDENT of the CONFEDERATION
of EUROPEAN ORL-HNS

Manuel Bernal-Sprekelsen


mete kiroglu

PRESIDENT of TURKISH SOCIETY
of ORL-HNS

Mete Kıroğlu

metin onerci

PAST PRESIDENT of TURKISH SOCIETY
of ORL-HNS

Metin Önerci

murat toprak

PRESIDENT of TURKISH FOUNDATION
of ORL-HNS

Murat Toprak


asim kaytaz

VICE PRESIDENT of the 4th CONGRESS
of the EUROPEAN ORL-HNS
Asım Kaytaz

babur kucuk

GENERAL SECRETARY of TURKISH
SOCIETY of ORL-HNS
Babür Küçük

cem meco

SECRETARY of the 4th CONGRESS of
the EUROPEAN ORL-HNS
Cem Meço

gediz murat serin

ASSISTANT SECRETARY of the 4th
CONGRESS of the EUROPEAN ORL-HNS
Gediz Murat Serin


Committees

1. CEORL-HNS Presidential Council

President
Manuel Bernal-Sprekelsen (Spain)

President-Elect
Hans Edmund Eckel (Austria)

General Secretary
Istvan Sziklai (Hungary)

General Secretary-Elect
Jonathan Russel (Ireland)

Treasurer
John Oates (United Kingdom)

Treasurer-Elect
Pietro Palma (Italy)

Congress President 2017
Ferhan Öz (Turkey)

Congress President 2019
Marc Remacle (Belgium)

UEMS President
Ulrik Pedersen (Denmark)

2. International Scientific Advisory Board

Fazıl Apaydın (Turkey)
Çağlar Batman (Turkey)
Robert Behr (Germany)
Paolo Castelnuovo (Italy)
Cemal Cingi (Turkey)
Frederik Dikkers (The Netherlands)
Hans Edmund Eckel (Austria)
Wytske Fokkens (The Netherlands)
Mustafa Gerek (Turkey)
Wojciech Golusinski (Poland)
Şefik Hoşal (Turkey)
Karl Hörmann (Germany)
Tayfun Kirazlı (Turkey)
Özlem Konukseven (Turkey)
Nazım Korkut (Turkey)
C. René Leemans (The Netherlands)
Francis Marchal (Switzerland)
Haldun Oğuz (Turkey)
Pietro Palma (Italy)
Ulrik Pedersen (Denmark)
Cesare Piazza (Italy)
John Russell (United Kingdom)
Anne Schilder (The Netherlands)
Levent Sennaroğlu (Turkey)
Abel-Jan Tasman (Switzerland)
Per Caye-Thomasen (Denmark)
Faruk Ünal (Turkey)
İrfan Yorulmaz (Turkey)
Antoinette am Zehnhoff-Dinnesen (Germany)

 

3. International Advisory Members

  Country Name-Surname

albania 1 Albania Suela Sallavaci 

austria Austria Herbert Riechelmann 

belarus Belarus Ludmila Petrova 

belgium Belgium  Stephan Vlaminck

Bosnia Hercegovina Bosnia Hercegovina Jasminka Alagic Smailbegovic 

bulgaria Bulgaria  Rumen Benchev

Croatia Croatia  Mirko Ivkic 

Czech Rep. Czech Rep.  Viktor Chrobok 

Denmark Denmark  Anette Kjeldsen 

Estonia Estonia  Marek Meetsma

 Finland Finland  Jussi Laranne

Fyrom Fyrom Gjorgi Orovcanec 

Germany Germany Werner G. Hosemann 

Greece Greece Goumas Panagiotis 

Hungary Hungary  Laszlo Rovó 

Iceland Iceland  Hannes Petersen

Israel Israel  Ilana Doweck 
  Country Name-Surname

Italy  Italy  Giuseppe Spriano 

Lithuania  Lithuania Eugenijus Lesinskas

Malta  Malta  Adrian Agius 

Netherlands Netherlands  Bernd Kremer 

Norway Norway  Hege Gjessing 

Portugal Portugal  Carlos Ribeiro

Romania Romania  Silviu Albu 

Russia Russia  Yuri Yanov 

Serbia Serbia  Vojko Djukic 

Slovak Slovak Rep.  Pavel Dolezal

Slovenia Slovenia Irena Hocevar Boltezar

Spain Spain  Luis Maria Gil-Garcedo Garcia

Sweden Sweden  Johan Hellgren 

turkey Turkey  Mete Kıroğlu 

uk UK Valerie Lund 

Ukraine Ukraine  Dmytro Zabolotnyi 

     
 

4. Local Organizing Committee


Abdullah Ayçiçek
Abdülcemal Ümit Işık
Adil Eryılmaz
Adin Selçuk
Ahmet Ataş
Ahmet Erdem Kılavuz
Ahmet Kızılay
Ahmet Ömer İkiz
Ahmet Rıfat Karasalihoğlu
Alper Tunga Derin
Arif Şanlı
Armağan İncesulu
Arzu Tatlıpınar
Ayça Çiprut
Aykut Erdem Dinç
Babür Küçük
Baran Acar
Barış Naiboğlu
Berna Uslu Coşkun
Bülent Aktan
Bülent Karcı

Bülent Veli Ağırdır
Cem Uzun
Çağatay Oysu
Çağlar Batman
Çetin Vural
Emine Elif Altuntaş
Ender Güçlü
Erdal Samim
Erdoğan Gültekin
Erkan Özüdoğru
Ertap Akoğlu
Esra Yücel
Faruk Oktay
Fatma Tülin Kayhan
Fatih Ökten
Fazıl Necdet Ardıç
Fikret Çetik
Fikret Çınar
Gonca Sennaroğlu
Günter Hafız
Gürsel Dursun

Haluk Özkul
Hamdi Arbağ
Hasan Tanyeri
Hasan Ümit Özçağlar
Hüseyin Dere
Hüseyin Katılmış
İbrahim Aladağ
İbrahim Çukurova
İbrahim Sayın
İsmail İynen
İsmail Külahlı
İsmail Topçu
Kemal Değer
Kenan Güney
Kürşat Gökçen
Levent Erişen
Levent Olgun
Levent Özlüoğlu
Levent Sennaroğlu
Levent Soylu
M. Hakan Korkmaz

Mehmet Ada
Mehmet Akif Kılıç
Mehmet Akif Somdaş
Mehmet Güven
Mehmet Koyuncu
Mehmet Külekçi
Mehmet Ziya Özüer
Mete İşeri
Mete Kıroğlu
Muhammet Tekin
Muharrem Dağlı
Muharrem Gerçeker
Murat Karaman
Murat Turhan
Murat Ünal
Murat Yener
Mustafa Deniz Yılmaz
Mustafa Gerek
Mustafa Kazkayası
Mustafa Tüz
Muzaffer Kanlıkama

Muzaffer Kırış
Nadir Yıldırım
Necat Alataş
Nesil Keleş
Nezih Keleşçi
Numan Demir
Oğuz Basut
Onur Çelik
Orhan Özturan
Orhan Yılmaz
Osman Kürşat Arıkan
Ozan Özgürsoy
Ömer Faruk Ünal
Özgün Enver
Özgür Yiğit
Özlem Konukseven
Raşit Midilli
Recep Ünal
Sabri Uslu
Sefa Dereköy
Selçuk İnanlı

Sema Başak
Semih Sütay
Sinan Atmaca
Sinan Kocatürk
Süha Beton
Şinasi Yalçın
Tamer Erdem
Taner Kemal Erdağ
Taner Yılmaz
Taşkın Yücel
Umut Akyol
Ülkü Tuncer
Ümit Tunçel
Ümit Uluöz
Yaşar Ünlü
Yavuz Selim Pata
Yavuz Uyar
Yıldırım Ahmet Bayazıt
Yusuf Kemaloğlu
Yücel Anadolu
Zeliha Kapusuz


Scientific Supporters

scientific supporters

 

 


WEATHER PREDICTION FOR
OCTOBER 2017, IN BARCELONA
Lowest and Highest
Temperature
19° C
26° C
Average Temperature 23° C
Chance of Sunny Day 62%
Average Rainfall 87mm
Chance of Rain 19%
IMPORTANT DATES
Description Date
Very Early Bird Registration Deadline : 27 February 2017
Abstract submission deadline (free papers and posters) : 14 May 2017
Early Bird Registration Deadline : 15 May 2017
Late Registration Deadline : 15 September 2017
Congress Dates : 7 - 11 October 2017
WHAT'S NEW
1st Advisory Board Meeting in Salzburg

Subspecialty Societies
Partners